Arhavi’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 106. Yılı Törenlerle Kutlandı

Arhavi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıldönümü, ilçemizde gerçekleştirilen tören ve etkinliklerle coşku içerisinde kutlanıyor. Kutlama programı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı.

Atatürk Anıtı önünde yapılan törende; İlçe Kaymakamı Burak Çimşir, Artvin Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Uğur Bayraktutan, Garnizon Komutanı Murat Balcı, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, ilçe protokol mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, belediye meclis üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar yer aldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından sırasıyla Arhavi Kaymakamlığı, İlçe Garnizon Komutanlığı, Arhavi Belediyesi ve siyasi partiler ve Atatürkçü Düşünce Derneğinin çelenklerinin Atatürk anıtına sunma töreni gerçekleştirildi.

Aynı zamanda 12 Mart’ın İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü olması nedeni ile törende günün anlam ve önemini içeren konuşmalar gerçekleştirildi. Törenin ardından Arhavi Belediyesi’ne ait hizmet araçlarının şehir içi kortej geçişi yapıldı.

Daha sonra protokol üyeleri ve katılımcılar kurtuluş günü kutlama etkinliklerinin yapılacağı Arhavi  Kapalı Spor Salonu’na geçtiler.

Burada saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, günün anlam ve önemini içeren konuşmalarını yaptı.

12 Mart Arhavi’nin düşman işgalinden kurtuluşunu büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirten belediye başkanı Vasfi Kurdoğlu yaptığı konuşmada, “Arhavi’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümünü bir kez daha büyük bir sevinç, coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü bize yeniden kazandıran ve kurduğu Cumhuriyet ile Türk Milleti’nin kaderini değiştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi , gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşerilerimin kurtuluş gününü kutluyorum” dedi.  

Kutlama programında, halkoyunları gösterileri ve ilk, orta ve lise öğrencileri tarafından şiirler ve günün anlamını belirten konuşmalar, ront gösterileri yapıldı. Okullar arası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Program, halkoyunları gösterisiyle son buldu.