İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Kurtuluş savaşımızın amacı ve ruhunu, milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı’nın kabul edildiği tarih olan 12 Mart günü, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” olarak tüm Türkiye’ de olduğu gibi ilçemizde de kutlanıyor.

Arhavi Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan programa İlçe Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu, Garnizon Komutanı Fatih Özen, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Sefer Yerebakan, İlçe Jandarma Komutanı Engin Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, İlçe Müftüsü Yusuf Çakır, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Arslanoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, ve öğrenciler katıldı.

Arhavi Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldı. Kurtuluş savaşı sonrası bu millete adına yakışır bir milli marşın layık olduğunu düşünen zamanın devlet büyükleri düzenlemiş olduğu yarışmada hiçbir maddi karşılık beklemeden yazdığı kahramanlık şiiri İstiklal Marşı ile gönülleri fetheden Şair Mehmet Akif Ersoy her yıl olduğu gibi bu yıl da 12 Mart tarihinde anıldı. Öğrencilerin Mehmet Akif Ersoy’un hayatından önemli kesitler sundular. Şiirler okundu ve öğrenciler tarafından oratoryo sunuldu.

Programın sonunda İstiklal Marşı’nın Kabulü konulu şiir ve yazı dalında ilçe çapında ilköğretim ve ortaöğretim okulları arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.