İlçemiz Büyük Bir Sel Afeti Yaşadı

Arhavi, şiddetli yağış nedeniyle büyük bir afet yaşadı. 22.07.2021 tarihinde sabah saatlerinde başlayıp öğlene kadar şiddetini arttıran sağanak yağışın etkisi büyük oldu. Yoğun yağış nedeniyle ilçede yer yer metrekareye 170  ile 180 kg arası yağış düştü ve şehrin 7 mahallesinde afetin izleri var.

Binaların giriş katına ve iş yerlerine su basması sonucunda maddi hasarlar meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gözetiminde acilen oluşturulan kriz masası, Valilik, İlçe Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığının koordinasyonunda çalışmalarını yürütüyor. Afet bölgesinde hazır bulunan AFAD yetkilileri ve çevre belediyelerin de desteği ile mağdur olan vatandaşların yardımına koşuluyor. Yürütülen Çalışmalar ile yetkililerden alınan bilgiler doğrultusunda Henüz herhangi bir can kaybının yaşanmadığı ilçede zararın büyük olduğu gözlemlenmektedir.

Özellikle Boğaziçi, Cumhuriyet, Hacılar ve Kale Mahalleleri başta olmak üzere şehrin tamamında afetin izleri görülüyor. Arhavi Kavak yolu ve Kavak köyü merkezi olarak bilinen kavak camii ve civarındaki bölgeler de afetten etkilendi.

İlçemiz de etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı hasarlar meydana geldiğini belirten Başkan Kurdoğlu; “Şu an belediyemize ait iş makinelerimiz 24 saat esasına dayalı çalışmalarına devam ediyor. Taşkınların yaşandığı noktalarda çalışarak önlemlerimizi alıyoruz. İlçenin 4 mahallesinde aşırı yağışlar neticesinde bazı binaların alt katlarını ve bazı işyerlerini su basması sonucu maddi hasarlar meydana gelmiştir. Biz hasar meydana gelen ev ve işyerlerini tespit ediyoruz. Meydana gelen hasarlar nedeniyle ilgili kurumlarla temasa geçilecek olup gereken çalışmaların yapılması için planlamalar sağlanacaktır” dedi.