Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali’nin Dördüncüsü Yapıldı

Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali, Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi önünde yapılan çeşitli etkinliklerle bir kez daha dolu dolu yaşandı. Geleneksel hale getirilen festival bu yıl yağmur altında da yapılsa eğlenceli anlara sahne oldu.

Bu yıl dördüncüsü yapılan festivale Arhavi Kaymakam Vekili Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Dikyamaçder başkanı Prof. Dr. Maksut Coşkun, CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, İYİ Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek, Dikyamaç Köyü Muhtarı İdris Numanoğlu, köy muhtarları ve köy sakinleri ve halkın katılımı oldu.

Dikyamaç Köyü Kalkındırma, Eğitim, Kültür, Sanat, Turizm ve Müze Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Dernek başkanı Prof.Dr. Maksut Coşkun ve protokol mensupları tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, programa folklor gösterileri ve yöresel sanatçıların verdiği konserlerle devam edildi. Festival bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli yöresel yarışmalar festivale katılan konuklar tarafından ilgi ile takip edildi.

Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali; Dikyamaç köyümüzde bulunan ve bölgenin ilk ve tek yaşam tarzı müzesi olan Dikyamaç Yaşam Tarzı müzesinin müzenin tanıtımını yapmak, Laz kültüründe yer alan ve yöre halkı tarafından değişik amaçlarla kullanılan alet ve  eşyaların gün yüzüne çıkmasını sağlamak ve bu eserleri topluma kazandırmak, kültürel kopmaları önlemek ve bu zenginliğin yaşatılmasını sağlamak, kültürel amaçlı el sanatlarının gelişmesini ve yaşatılmasına katkı sağlamak, yöre halkının geleneksel yaşam konusunda farkındalık oluşturmasına destek olmak, el sanatları alanında profesyonel veya amatör olarak faaliyet gösteren sanatçılara destek olmak, geleceğin sanatçılarının el sanatlarına yönlenmelerini özendirmek, eskiyi kullanarak yeni kullanım alanı oluşturmak ve halkımızın  müzelere ilgisini çekmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.