Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına Davet Programıyla Devam Edildi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerine ilçemizde dün akşam yapılan davet programıyla devam edildi.   Program Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu başta olmak üzere Artvin eski milletvekili Yüksel Çorbacı ve vatandaşlarımızın geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

Arhavi Atatürkçü Düşünce Derneği organizasyonunda Otel Özay salonunda gerçekleştirilen yemekli davet ilk olarak saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını Arhavi ADD Başkanı Emine Hekimoğlu yaparken, daha sonra Artvin eski milletvekili Yüksel Çorbacı davetlilere hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Programda Atatürk ile ilgili slayt gösterisi ilgiyle izlenirken, Atatürk’ün sevdiği şarkılar dinlendi ve hep bir ağızdan seslendirildi. Cumhuriyet Halk Partisi ilçe teşkilatı ve partililerinde hazır bulunduğu programda Cumhuriyetimizin 96. Yılı gerçekleştirilen Halk oyunları gösterileri ve çeşitli etkinliklerle bir kez daha kutlandı.

Gecede ayrıca iş adamı Atıf Kesim tarafından öğrencilere burs olarak verilmek üzere 3.000 ₺ bağış yapıldı. Bu anlamlı davranışı için Atatürkçü Düşünce Derneği Tarafından Atıf Kesim’e kilim dokuma Atatürk tablosu hediye edildi. Gecenin sonunda kurulan horonun ardından topluca çekinilen fotoğraflarla davet programı sonlanmış oldu.

Arhavi ADD Başkanı Emine Hekimoğlu’nun konuşması;

*Cumhuriyet; egemenliğin milletin elinde olduğu bir yönetim,

*Atatürk’ün çizdiği çağdaş, uygarlık yoludur.

*Özgürlüktür, insanca varlık yoludur…

 *Ulusun kendi gücü milletin sesidir…

*Cumhuriyet sarayın sefasının, halkın cefasının son bulmasıdır

*Rahatın refahın ilk ışığı; özgürlüğün eşitliğin adaletin tek dayanağıdır…

*Türklüğün gururu hürriyetin sonsuzluğudur Cumhuriyet.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal  Atatürk “Cumhuriyeti biz kurduk O’nu yüceltecek ve koruyacak sizsiniz.”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bütün ümidim gençliktedir” diyerek  istiklalimizi ve istikbalimizi gençlere emanet  etmiştir.

Bu nedenledir ki tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen, geliştiren gençliğe ihtiyacımız var. Onlara güveniyor ve inanıyoruz.

Cumhuriyetimiz 96 yıllık tarihinde en zor, en sıkıntılı yıllarını yaşamaktadır. Harici ve dahili düşmanlar, devrimlerine, kurumlarına ve kazanımlarına saldırmaktadır. Hatta Ortadoğu bataklığında etnik, dinsel ve mezhepsel çatışmaların içine çekilmekteyiz. İşte büyük önderimiz Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ” ilkesinin önemi bu durumda daha iyi anlaşılmakta ve daha çok sarılmamız gerekmektedir. Bu vesile ile Güneyde Barış Pınar Harekatı’nda çarpışan askerlerimize Allah yardımcısı olsun. Bir halel gelmeden evlerine dönebilsinler. Şehitlerimize de rahmetler olsun.

Bize bu toprakları vatan yapan, ulus kimliği, Türk kimliğini kazandıran ve aydınlık bir Cumhuriyet armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, şehitlerimize ve geleceğimiz olan çocuklarımıza çok borcumuz var. Cumhuriyetin bir fazilet olduğunu biliyoruz. Umudumuzu yitirmeden Atatürk’ün başlattığı  çağdaş ve aydınlık Türkiye’yi yaşatmak ve yüceltmek adına ilke ver devrimlerinin ışığında hiç durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz.

Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetimizin 96.Yılını kutluyor ve manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene. Yaşasın Cumhuriyet.”

“10 yıldır her 10 Kasım’da resim, şiir ve kompozisyon yarışması yapıyoruz ve Ankara’ya götüreceğiz. Ve her yıl da konaklamamızı Atıf bey karşılamakta. Kendisine sonsuz teşekkürler ediyoruz. Bu güne değin gidişimizi karşılayan geçmiş belediye’ye, bu yıl da gidiş dönüşümüzü de karşılayan Belediye Başkan Vasfi  Kurtoğlu’na  derneğimiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürler ediyoruz. Ayrıca bu geceyi düzenlememizde maddi manevi katkı veren herkese, orkestra’ya, Belediye Halk oyunları ekibine ve yönetim kuruluma gönülden teşekkür ederim. Cumhuriyetimizin 96. Yılı kutlu olsun. İyi eğlenceler diliyorum”