Atmaca Halkalama ve Salım Şenliği’nin Sekizincisi Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda, Hopa Kaymakamlığı ile Hopa Avcılar, Atmacacılar ve Atıcılar Spor Kulübü Derneği’nin ev sahipliğinde; Kemalpaşa, Hopa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli ve Rize Atmacacılık Derneklerinin katılımlarıyla organize edilen “Geleneksel Atmaca Halkalama ve Salım Programı”nın bu yıl sekizincisi yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü ile Artvin iline bağlı Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi Atmacacılık Dernekleri ile Rize iline bağlı Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli ve Rize Atmacacılık Dernekleri tarafından dönüşümlü olarak yapılmakta olan ‘Atmaca Halkalama ve Salım Etkinliğinin’ sekizincisi bu yıl Hopa Kaymakamlığı ile Hopa Avcılar, Atmacacılar ve Atıcılar Spor Kulübü Derneği’nin ev sahipliğinde  Artvin / Hopa Esenkıyı Köyünde yapıldı.

Etkinliğe Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Kemalpaşa, Hopa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli ve Rize Atmacacılık dernek başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, siyasi parti yöneticileri, avcılar, davetliler ve yöre halkı katıldı.

Şenlikte  atmacacılık kültürü ile ilgili yapılan konuşmaların ardından yakalanan atmacaların halkalanma işlemine geçildi. Daha sonra kayıt altına alınan atmacalar tüm davetlilerin katılımı ile hep birlikte doğaya salındı.

Atmacalar sonbahar göçünde Orta Avrupa, Orta Rusya ve güney batı Asya ormanlıklarından güneye doğru göç ederler. Bu göçler sırasında iki yoldan ülkemizin doğu ve batı sınırlarına yakın bir yol takip ederler. İlk göç yolları; Alplerden Başlayarak Adriyatik sahilleri, Yunanistan, Doğu Trakya ve İstanbul boğazını takip ederek güneye inerler. İkinci bir göç yolu ise Orta Rusya’dan başlamak üzere Kafkas dağlarının batı yamaçlarını takip ederek Karadeniz kıyılarından Doğu Karadeniz dağlarını geçerek güneye inerler.