19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl kutlamaları ilçemiz Arhavi’de coşkuyla gerçekleştirildi. Kutlama programı kapsamında düzenlenen törenlere İlçe Kaymakamı Hasan Ongu, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda halkın yoğun katılımı oldu.

100. yıl kutlamaları, Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen programla başladı. Arhavi Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Atatürk anıtına sunulan çelengin ardından, istiklal marşı okunarak saygı duruşu gerçekleştirildi. Buradaki programın ardından protokol üyeleri ve beraberindekiler tarafından Arhavi Halk Kütüphanesi’nde sergilenen Mustafa Kemal Atatürk ve 19 Mayıs ile ilgili fotoğraflar gezildi.

Daha sonra programa Arhavi Kapalı Spor Salonunda devam edildi. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program günün anlam ve önemini içeren konuşmalar ile devam etti. Öğrencilerin okuduğu 19 Mayıs ve milli mücadele konulu şiirlerin ardından ilçe okulları arasında düzenlenen çeşitli yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri protokol mensupları tarafından takdim edildi.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan Güreş ve Zumba Gösterisi, bağlama ve kemençe dinletisinin ardından program son buldu.

Öte yandan Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile bir mesaj yayımladı. Başkan Kurdoğlu mesajında şunları söyledi;

“Vatanına esareti yakıştıramayan, bağımsızlıktan, milli egemenlikten, çağdaşlıktan, bilimden yana büyük bir önderin milletiyle beraber karanlığa bir ışık yaktığı tarihtir 19 Mayıs 1919. Milletini her şeyin üstünde tutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yine milletiyle beraber inanç ve azim ile destansı bir bağımsızlık mücadelesi vermiş, adını tüm dünyaya duyurmuştur.

Öngörüsü ve dehasıyla bizi her daim kendine hayran bırakan Ata’mız, bu sebeple bu tarihin sorumluluk ve emanetini de bunu başaracak kudretteki gençlerimize bırakmıştır. O gençler ki; kültür, sanat, spor, eğitim ve bilimle donanarak, yarınlara umut, ışık ve yeni önderler olacaktır. Gençlerimize düşen görevse, bu emaneti, bu tarihi, bu mücadeleyi iyi okumak, anlamak, korumak ve sahip çıkmaktır.

100 yıl önceki emsalsiz mücadelenin ilk günkü heyecanını pırıl pırıl gençlerimizin yarınlarımıza taşıyacağına olan sonsuz inancımla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere mücadele arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”