Arhavi’de AFAD Çalışmaları Değerlendirildi

Artvin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Arhavi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Artvin ilinde yapılan AFAD çalışmaları hakkında bilgi verildi. Yapılan çalışmaları İl Müdürü Kemal Şenlioğlu, sunum olarak anlattı.

Toplantıya, Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, AFAD İl Müdürü Kemal Şenlioğlu, Vali Yardımcısı Berker Çırak, DSİ Bölge Müdürü Sinan Yıldız, Arhavi Kaymakamı Burak Çimşir, Arhavi Belediye Başkanı Turgay Ataselim, ilçe protokolü, Arhavi Arama Kurtarma Ekibi ARTİM ve AFAD personeli katıldı.

İl Müdürü Kemal Şenlioğlu, afet riski olan bölgeler, geçmişte yaşanan afetler ve yapılan çalışmalar hakkında brifing verdi. DSİ Bölge Müdürü Sinan Yıldız ise yaptığı sunumda araç makine parkurundan ve Artvin genelinde, özellikle Arhavi ilçesinde yapılan Kapisre Deresi ve yan kolları ile Arhavi köylerinde yapılan ve yapılması planlanan rüsubat kontrolü bent çalışmaları ile taşkın koruma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Orhan Tatar, yapılan çalışmaların risk ve durum değerlendirmelerini önceden yaparak oluşabilecek hasar ve zararları en aza indirmek amacıyla ülke genelinde çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Tatar, deprem ülkesi olduğumuzu ve ne zaman bir afet veya depremin yaşanacağını bilemeyeceğimiz için her an ve her zaman hazır olmamız gerektiğini vurguladı. Afetlerin yaşanmaması için tüm kurumlarla çok etkin ve sıkı bir koordinasyon içerisinde olunması gerektiğini, bu nedenle planlamaların koordinasyonlarının önemli olduğunu ifade etti.