21.02.2019 Son güncelleme: 21.02.2019, 1:08

DİKYAMAÇ KÖYÜ NAİM ÖZKAZANÇ KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

PROJENİN TEMELİ NİSAN AYINDA ATILIYOR PROJENİN TEMELİ NİSAN AYINDA ATILIYOR
Kategori Kültür-Sanat
Okunma 826 defa
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Dikyamaç köyünde planlanan ve turizm adına önemli bir yatırım olarak görülen Dikyamaç Köyü Naim Özkazanç Kültür Merkezi Projesi hayata geçiriliyor. Bu çok anlamlı ve bir o kadarda önemli projenin Nisan 2018 ayı içerisinde temeli atılacak.

Adının yaşatılacağı ve merhum Naim Özkazanç’ın hayatta iken yapılması için çok çalıştığı bir kültür evi projesi onun anısına ailesi bu sorumluluğu alarak projeyi hayata geçiriyor. Özkazanç ailesi eşi ve çocukları bu önemli projenin hayata geçirilmesi için çalışmayı başlatmış oldu. Nisan ayında temeli atılacak olan Naim Özkazanç Kültür Merkezi Dikyamaç köyünün ve Arhavi’nin yüz akı olacak. Aynı zamanda Artvin ilk Köy müzesini de bünyesinde barındıran Dikyamaç köyü hazırlanan bu yeni yatırımla Geleneksel kültürün ve turizmin önemli uğrak noktalarından biri olacak. Projeyi hayata geçiren Özkazanç ailesi bu çalışmaları Dikyamaç Köyü Kalkındırma Eğitim, Kültür, Turizm ve Müze Geliştirme Derneği, Dikyamaç Köyü Muhtarlığı ve Arhavi Belediyesi eş güdümünde yürütecek.  Yeni Nesil Mimarlık tarafından çizimleri ve 3 boyutlu çalışmaları yapılan projenin tamamlandığında Dikyamaç köyü Turizm adına önemli uğrak noktalarından biri olacak.  Bir yandan Geleneksel yaşamın tüm unsurlarının konu edildiği köy müzesi yer alırken, diğer yandan Naim Özkazanç Kültür merkezi bünyesinde gelen yerli ya da yabancı ziyaretçilerin Laz kültürünü ve yaşamını tanıyacağı bir konsept ile adeta köy hayatı ile tanışmış olacak. Hem Köy Müzesi, hem Köy ortamı ve hem de Kültür merkezinin bir arada konu edildiği ender bir turizm destinasyonu şeklini alacak bu proje özellikle Merhum Naim Özkazanç’ın istemiş olduğu önemli bir proje idi. Ve bu proje artık hayata geçiyor.

Projenin bugünlere gelmesinde ve hayata geçirilmesinde başta Merhum Naim Özkazanç olmak üzere  Özkazanç ailesi Fatma Özkazanç, Esat Özkazanç, Ali Haydar Özkazanç, Rüştü Serhat Özkazanç, Dernek Başkanı ve aynı zamanda  Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Maksut Coşkun, Arhavi Kaymakamı Hasan Ongu,  Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu, Dikyamaç Köyü Muhtarı İdris Numanoğlu ve köy halkının önemli destek ve katkıları yer almaktadır.

Son Düzenlenme Salı, 27 Şubat 2018 16:04
Arhavi Belediyesi

Arhavi Belediyesi resmi internet sitesi olan www.arhavi.bel.tr adresinden ilçemiz Arhavi ile ilgili son haberleri, Arhavi Belediyesi tarafından yürütülen fen işleri, sosyal işler ve diğer çalışmaları takip edebilir, ilçemiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Web site: www.arhavi.bel.tr

Yorum Ekle

Yıldız (*) işareti ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur.
Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
Kişisel saldırı, hakaret ve genel ahlak kurallarına aykırı yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorumların yayınlanıp yayınlanmayacağı kararı belirlenen kurallar doğrultusunda site yöneticisine aittir.