Festival Komitesi İlk Toplantısını Yaptı

Bu yıl 47.si düzenlenecek olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali hazırlıkları için ilk komite toplantısı yapıldı. Toplantı Arhavi Belediye Başkanlığı makamında Personel Limitet Şirketi Genel Müdürü Engin Erkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Böylece 21-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bu büyük organizasyon için geri sayım başlamış oldu. 

Bu yıl 6 yabancı ülke Ukrayna, Slovakya, Polonya, İspanya, Yunanistan, Gürcistan kültür elçileri, farklı illerin ve federasyonların halkoyunları ekipleri, önemli sanatçılar ve davetliler ilçede olacak. Festivalin gündüz etkinliklerinde yer alan sportif etkinliklerin yanında Hamsili Ekmek, Laz Böreği, Fındık Ayıklama, Dik Hızar ve Aykırı Hızarla Odun Biçme, Dibekte Mısır Ayıklama, Tahta Araba Yarışması gibi kültürel etkinlik yarışmalarının yanı sıra akşam da gerek halk oyunları gösterileri ve gerekse sanatçıların performansları ile bu yıl da festivale damga vurulmaya hazırlanıyor.  

Komite toplantısında bir araya gelen kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin festivale olacak olan genel katkıları belirlenirken, ileriki günlerde yapılacak olan toplantılarda festivalin sorunsuz ve koordinasyon içerisinde yürütülebilmesi için alt komitelerin oluşturulmasına karar verildi. Arhavi Belediyesi öncülüğünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Çay-Kur Arhavi Çay Fabrikası Müdürlüğü, Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Arhavi Turizm Derneği, Arhavi Laz, Kültür, Sanat ve Turizm Derneği, Arhavi Bisiklet Derneği, beden eğitimi öğretmenleri, antrenörler ve ilçe esnafı festivalin geniş katılımlı komite üyelerini oluşturdu. Gerçekleştirilen toplantı sonunda sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerle birlikte festivali en iyi şekilde tamamlamak hedefinde olduklarını belirten komite üyeleri, festival süresince Arhavi halkını ve konukları memnuniyet içerisinde ağırlayacaklarını dile getirdiler.